Komunikacja jako narzędzie.

Komunikacja jako narzędzie.

Jest z nami od początku życia . W niemowlęcym krzyku , na sali porodowej , komunikujemy światu „OTO JESTEM „ . Nasz pierwszy komunikat to w zasadzie rozpaczliwy krzyk wyrwanego z innego świata nowego człowieka . To drgania krtani , łapanie powietrza , i odruchy kierowne instynktem.

Ten instynkt to pierwszy , i jeden z najdoskonalszych nauczycieli który towarzyszy nam już do śmierci. Przez całe życie człowiek ma wielu nauczycieli komunikacji , od rodziców , przez nauczycieli , kolegów , partnerów , przyjaciół …instynkt który dała nam natura jako jedyny jest od początku do końca. Pewne zachowania komunikacyjne mamy po prostu zakodowane , zadbała o to natura , przez tysiące lat udoskonalając nasze zachowania jako jednostka ale i jako istotę społeczną.

Z racji tego że nasi nauczyciele komunikacji są ułomni to podlegamy całemu szeregowi przekłamań i nadurzyć , Nasi rodzice przekazują nas wszystko co to uważają za dobre niekoniecznie aktualizując swój stan wiedzy , szkoła uczy nas w zasadzie komunikacji jednostronnej w której najważniejsze jest przekazanie deklaratywnej wiedzy , przerobienie materiału a nie dbanie o kształtownie postaw przez dyskusję czy podważanie prawd objawionych. Przez to wszystko popełniamy masę błędów , mamy wrażenie że nikt nas nie rozumie i popadamy w skrajności.

Dlatego uważam że każde narzedzie , trzeba doskonalić , dbać o jego aktualizację jak dbamy o aplikację na swoim smatrfonie.

A jak Wy aktualizujecie swoje narzędzia komunikacyjne ?

Napiszcie w komentarzach.

Brak komentarzy

Napisz komentarz